Připravte růže na zimu, aby nezmrzly

Dům a zahrada

Některé rostliny jsou odolnější vůči mrazíkům, jiné neustojí první jinovatku a bývají spálené. Je ale pravda, že ty, co jsou vůči menším mrazům odolnější, ty můžete ukládat k zimnímu spánku jako poslední z celé zahrady. Jako ideální se jeví doba před zamrznutím půdy. Tedy někdy v polovině listopadu. a budete mít z jejich krásných květů radost další rok.
keř růží
Jak na to
– I když vidíte, že občas sprchne, nebývá to nic velkého. Proto je nutné jim před zimou dopřát dostatečnou vláhu, aby měly tyto královny květin z čeho čerpat. Pokud to i v zimě nebude slavné s deštěm či sněhem, budete je i v tomto období muset zalévat.
– Pravidelně je kontrolujte. Kdyby měly odumřelé výhony, nebo napadené listy, odstraňte je. Zabráníte tím šíření chorob.
– Některé můžou ještě vykvést v listopadu. Je to sice krása, ale rostlinu to vysiluje. Proto raději květy ostříhejte a dejte si je do vázy. Odstraňte i odkvetlá květenství a šípky. Alespoň růži odpadne výdej energie na výživu a dá jí do svého přežití.
– Objeví-li se planá větvička, ustřihněte ji, aby nevysávala sílu.
– I když nejdůležitější zastřižení přichází na jaře, podzimní řez je také důležitý. Zkraťte výhony, hlavně ty přerostlé. Mohl by je sníh a vítr polámat. Doporučuje se být radikálnější a podle druhu je zkrátit od 30 do 50 cm. Ale udělejte to včas. Mráz by čerstvě zastřiženou růži vysiloval.
– Nikdy je nenechávejte nezakryté! Běžně se na zimu přihrnují (kopčí) hlínou (asi do výšky 20 cm). Ale pozor, nikdy zeminu nepřihrňte tak, že byste obnažili kořeny. Pozor, abyste nepoškodili keřík nářadím, se kterým budete pracovat.
– Místo zeminy můžete použít mulč na růže. Pak překryjte chvojím či zahrňte listím. Také můžete použít netkanou textilii, do které keříky zabalíte a u paty keříku upevníte. Nepřiškrťte rostlinu.
růžovožluté růže
Proč vlastně růže kopčíte
Chráníte pupeny před zimními a jarními mrazy a kopčení navíc pomáhá proti vysychání.
Používejte prodyšné materiály, žádné plasty a fólie. Díky těmto materiálům se dole drží vlhkost, rostlina se dusí a ještě dochází k rozvoji chorob.
Keřové růže
Čím míň je na podzim stříháte, tím lépe přežijí zimu. Stačí zkrátit vršky a staré dřevo.
Popínavé
Choulostivým odrůdám je nutné sejmout výhony z konstrukce, položit na půdu a překrýt chvojím. Ostatním postačí chvojí položit ke kořenům.
Stromkové
Pokud se dají ohnout, korunu přikloňte k zemi a připevněte kůlem. To jen za bezmrazého počasí. Od poloviny listopadu očistěte korunu od listí, svažte výhony v koruně a připevněte k zemi. Přihrňte zeminu asi do výšky 10 cm, ale vrcholky výhonků nezakrývejte. Starším dřevinám jen přivažte smrkové chvojí ke korunovým výhonkům.

Obecně platí, že musí být odstraněny poškozené, zlomené či nemocné části rostliny.
Odměnou za správnou péči bude jejich bohaté kvetení, které vás bude oblažovat od jara až do pozdního podzimu.

4.2
04